Kas yra pantone?

Kas yra „Pantone“?

Prieš „Pantone“, kiekviena spausdinimo įmonė turėjo savo spalvų vadovą. Pavyzdžiui, geltona spalva buvo spausdinama skirtingai, atsižvelgiant į tai, kaip kiekviena įmonė interpretavo tą spalvą. Kai kurios geltonos buvo tamsesnės už kitas: turėjo oranžinių ar žalių atspalvių. 

1963 m. „Pantone“ ( liet. visos spalvos ) sukūrė pirmąją spalvų derinimo sistemą. Šios sistemos dėka, grafikos dizaineriai gali tiksliai matyti, kaip spalvos atrodys ant popieriaus. Jei klientas pasirenka geltoną spalvą, dizaineris gali šį pasirinkimą perduoti spaustuvei naudojant „Pantone“ esantį numerį. Tokiu būdu atspausdinta spalva atitinka kliento poreikius.

PANTONE spalvų sistema

„Pantone Matching System“ (PMS) yra spalvų sistema, padedanti suderinti ir identifikuoti spalvas. Kadangi ta pati spalva gali žymiai pakeisti atspalvį spausdinant ant skirtingų popieriaus rūšių, „Pantone“ publikuoja Pantone Formula Guides (Pantone formulių gidus) ir CHIPS (lipukų su spalvomis) knygeles  ant trijų skirtingų substratų: C – coated paper (kreidinis blizgus popierius), U – uncoated paper (ofsetinis popierius), M – matte paper (kreidinis matinis popierius), tam, kad pateikti vizualinę nuorodą, kokį efektą skirtingi popieriai duoda spalvai.

Naudojant šiuos variantus, dizaineriai ir vartotojai gali matyti, kaip jų pasirinkta spalva atrodys ant kiekvieno iš šių skirtingų rūšių popieriaus. Jei naudojate „Pantone“ spalvą, būtinai nurodykite, kurią versiją norite spausdinti, įtraukdami atitinkamą raidę. 

Visas šias spalvas galima rasti „Pantone“ svetainėje arba spausdintoje knygoje, kuri yra patikimesnis (ir brangesnis) šaltinis.

Kai įmonė nusprendžia dėl norimos (-ų) spalvos (-ų), ji gali nusiųsti savo turimą dizainą į spaustuvę kartu su pirminiu „Pantone“ numeriu, kad užtikrintų, jog būtų spausdinama tiksliai norima spalva. 

PANTONE prieš CMYK

Jau turime spalvų sistemą spausdinimui: CMYK. Kodėl mums reikia kitos sistemos?

CMYK naudoja 4 pagrindines spalvas: žydrą (Cyan), purpurinę (Magenta), geltoną (Yellow) ir juodą (Key(black)). CMYK spalvų rėžimas yra tai, ką tradiciniai namų spausdintuvai naudoja spausdindami įvairias spalvas. Tačiau norima spalva kiekvieną kartą spausdinant gali pasirodyti šiek tiek kitokia, atsižvelgiant į spausdintuvo kalibravimą. Pavyzdžiui, žalia spalva, kurią ketinote spausdinti, kai kuriais atvejais gali būti šiek tiek šviesesnė nei tikėtasi. 

Šiuo atveju, „Pantone“ dizaineriams suteikia saugumą.

„Pantone“ spausdinimo metu nederina jokių spalvų: tai procese naudojama spalva, kuri yra daug grynesnė nei CMYK.

PANTONE metų spalva

2022 metu spalva very peri

„Pantone“ metų spalvos atrankos procesas reikalauja apgalvoto svarstymo ir tendencijų analizės. Kasmet atvykdami į atranką, „Pantone“ spalvų ekspertai iš Pantone Color Institute, šukuoja pasaulį ieškodami naujų spalvų, kurios turėjo didelę įtaką pramogų pasauliui, filmams, menininkams, madai ir pan. 

Pasaulinis spalvų institutas „Pantone“ 2022 m. spalvą paskelbė „Very Peri“.

Dizainerių teigimu, „Very Peri“ spalva simbolizuoja naujumą, gaivumą, energiją ir patikimumą, atspindi įvairius mūsų gyvenimo pokyčius, tiek apimančius vidinį pasaulį, tiek kasdienybę ir naująsias technologijas.

Daugiau apie pantone skaitykite čia

Mūsų teikiamos grafinio dizaino paslaugas rasite čia